Prva liga / Premijer liga Bosne i Hercegovine


Iako je cijela drzava bila obuhvacena ratnim vihorom, fudbalska aktivnost nije prestajala. Fudbal se igrao u slobodnim dijelovima BiH, pa i okupiranom Sarajevu, doduse u dvorani. Organizovani su brojni fudbalski turniri u malom fudbalu. U Tuzli, Bihacu, Zenici igralo se cak i kantonalno prvenstvo a prvenstvo drzave odigrano je 1994. godine.

Prvo fudbalsko prvenstvo Bosne i Hercegovine igrano je u okviru kvalifikacionih turnira u Sarajevu, Tuzli, Zenici i Jablanici a dvije prvoplasirane ekipe sa ovih turnira igrale su na finalnom turniru u Zenici, koji je odrzan u avgustu 1994. godine.

Na prvom drzavnom prvenstvu ucestvovalo je 22 ekipe: Zeljezniear (Sarajevo), Usora (Zabljak), Zmaj od Bosne (Tuzla), Rudar (Breza), ZSK (Zenica), Buducnost (Banovici), Celik (Zenica), Rudar (Zenica), Slaven (Zivinice), Velez (Mostar), Olimpik (Sarajevo), Sloboda (Tuzla), Gradina (Srebrenik), Turbina (Jablanica), Natron (Maglaj), Travnik, Sarajevo, Rudar (Kakanj), Lukavac, Iskra (Bugojno), Bosna (Visoko), Vrbanjusa (Sarajevo).

Prvi prvak BiH bio je zenicki Celik.

Krajem 1995. godine u Tuzli je odigrana finalna utakmica Prvog fudbalskog kupa BiH izmedju domace Slobode i zenickog Celika. Pobijedio je Celik sa 1:0.

Inace, prva medjudrzavna utakmica u BiH odigrana je u proljece 1994. godine, 25. marta na stadionu Kosevo pred oko 25.000 gledalaca. Igrala je reprezentacija Sarajeva sa selekcijom UNPROFOR-a. Pobijedilo je Sarajevo sa 4:0, a utakmicu je prenosila RTVBIH. Inserte sa ove utakmice imao je priliku gledati cijeli svijet.

Pokazalo se Evropi i svijetu, a prije svega onim sto su napadali na nasu zemlju, da se fudbal u BiH nije mogao unistiti. Bio je to svojevrstan fudbalski otpor agresiji na BiH. Veliki broj fudbalera, fudbalskih radnika i poklonika fudbalske igre izgubio je zivote u odbrani drzave Bosne i Hercegovine.

Klubovi su bez sredstava i opreme, igralista unistena, putne komunikacije neprohodne, a vecina fudbalera nalazila se na prvim borbenim linijama u redovima Armije i MUP-a RBiH. Ipak, hrabra odluka, mada je medju klubovima bilo protivljenje je donesena i Prvo ligasko fudbalsko prvenstvo BiH je pocelo. Bilo je to 21.oktobra 1995. godine. Osnovana je Prva liga BiH i dvije druge lige - Jug i Centar.

Prva liga brojala je 16 klubova: Celik, Lukavac, Sarajevo, Zeljeznicar (Sarajevo), Jedinstvo (Bihac), Olimpik (Sarajevo), Zmaj od Bosne (Tuzla), Sloboda (Tuzla), Rudar (Kakanj), Zenica, Rudar (Breza), Iskra (Bugojno), Gradina (Srebrenik), Turbina (Jablanica), Travnik, Velez (Mostar).

Prvi, jesenski dio prvenstva zbog kasnog pocetka igran je samo u 8 kola. Ovaj dio takmicenja je odigran u skoro nemogucim uslovima, bez ijednog incidenta, a kvaliteta prikazane igre je bila na zavidnom nivou. Rizik se isplatio.Ne treba zaboraviti veliki doprinos medija koji su zahvaljujuci fudbalskoj igri probijali komunikacijsku blokadu. U toku prvog prvenstva telefonsko veze su bile u prekidu, a izvjestaji sa utakmica dobivali su se preko radio-amatera.

Samo prirnjera radi, putovanje iz Sarajeva do Bihaca i nazad trajalo je preko cetiri dana. Jos uvijek su ekipe odlazile i dolazile preko piste aerodroma Butmir, cesto su igraci u Sarajevo dolazili kroz tunel ispod aerodromske piste.

U prvom dijelu prvenstva odigrana su 63 susreta, jer je jedan susret (Travnik - Jedinstvo) morao bit odgodjen zbog zaledjenog terena. Prva utakmica odigrana je 20.oktobra na devestiranom Olimpijskom stadionu Kosevo izmedu Olimpika i Zmaja od Bosne. Na toj utakmici postignut je prvi gol u ligaskom prvenstvu drzave BiH. Strijelac je bio Nermin Pasalic iz Zmaja od Bosne.

Pocetkom 1996. godine fudbal je u punoj ekspanziji. Igralista se uz veoma skromna sredstva osposobljavaju za takmicenje. Prvo prvenstvo je nastavljeno utakmicama iz jesenjeg dijela a odmah po zavrsetku 15. kola poceo je drugi dio prvenstva.

U junu je zavrseno prvo prvenstvo BiH. Prvak u sezoni 1995/96. bio je zenicki Celik, a ligu su napustili Iskra i Radnik. Novi clanovi Prve lige postali su visocka Bosna i Radnik iz Hadzica.

U Fudbalskom kupu BiH na Grbavici u finalu Celik je pobijedio tuzlansku Slobodu sa 2:1 i po drugi put zaredom osvojio pehar NSBiH.

Nastojeci da postane clanom UEFA, NS BiH pocinje sa pregovorima o ujedinjenju dotadasnje tri nacionalne lige u jednu. Da bi dobili dozvolu za ulazak u takmicenja pod organizacijom UEFA nacionalni savezi su morali prevazici nesuglasice i stvoriti zajednicki Nogometni/Fudbalski savez i zajednicku ligu iz koje bi se klubovi plasirali u evropska takmicenja.

Nakon dugih pregovora u sezoni 1997/98. dogovoren je prvi play-off za prvaka BiH, sa namjerom da se od slijedece sezone zapocne sa zajednickom ligom na prostoru citave BiH. Medutim u zadnji trenutak Fudbalski savez Republike Srpske se povlaci tako da play-off igraju samo klubovi iz NS BiH i NS Herceg Bosne. U finalu odigranom na Kosevu 5. juna 1998 susreli su se Sarajevo i Zeljeznicar, a prvi sampion u zajednickoj ligi postao je Zeljeznicar.

Zbog sukoba oko stadiona Bijeli Brijeg u Mostaru, play-off slijedece sezone nije odigran.

Nakon neuspjeha 1999. godine, play-off izmedu klubova iz NS BiH i NS HB je u sezoni 1999/00. ipak odigran, a prvu titulu je osvojio citlucki Brotnjo. Po prvi put je zajednicki odigrano finale Kupa BiH i play-off za mjesto u Intertoto kupu. Pred pocetak sezone 2000/01 savezi postizu dogovor i pocine prva zajednicka liga na nivou Federacije BiH pod vodstvom NS BiH. U njoj su nastupali klubovi iz citave Federacije BiH, njih ukupno 22.

Nakon dugih pregovora i pod pritiskom UEFA-e 2002. FS RS odlucuje da se pridruzi zajednickom takmicenju, pod imenom Premijer liga Bosne i Hercegovine. 14 klubova iz Federacije BiH i 6 iz Republike Srpske udruzeni su u zajdnicku ligu, po prvi put nakon zavrsetka rata. Prvi sampion bio je Leotar iz Trebinja.

Prvaci Bosne i Hercegovine

2010/2011. FK "Borac", Banja Luka
2009/2010. FK "Zeljeznicar", Sarajevo
2008/2009. NK "Zrinjski", Mostar
2007/2008. FK "Modrica Maksima", Modrica
2006/2007. FK "Sarajevo", Sarajevo
2005/2006. NK "Siroki Brijeg", Siroki Brijeg
2004/2005. NK "Zrinjski", Mostar
2003/2004. NK "Siroki Brijeg", Siroki Brijeg
2002/2003. FK "Leotar", Trebinje
2001/2002. FK "Zeljeznicar", Sarajevo
2000/2001. FK "Zeljeznicar", Sarajevo
1999/2000. NK "Brotnjo", Citluk
1998/1999. FK "Sarajevo", Sarajevo
1997/1998. FK "Zeljeznicar", Sarajevo
1996/1997. NK "Celik", Zenica
1995/1996. NK "Celik", Zenica
1994/1995. NK "Celik", Zenica

Preporucujemo da pogledate: Kup Marsala TITA - Prva savezna liga Jugoslavije - Reprezentacija Jugoslavije od 1946 do 1992